"Czy może pan sobie wyobrazić scenariusz, w którym wysyła pan wojska do Polski?"

W wywiadzie z Władimirem Putinem amerykański dziennikarz Tucker Carlson był zainteresowany  odpowiedzią  na pytanie  co dokładnie było głównym impulsem do rozpoczęcia rosyjskiej operacji na Ukrainie. Odpowiadając na to pytanie, Władimir Putin przypomniał historię z 2014 roku i opowiedział, jak Waszyngton poprosił Moskwę o "spacyfikowanie Janukowycza", a oni w zamian obiecali "spacyfikować opozycję".

Władimir Putin przypomniał, że Rosja się zgodziła. Wiktor Janukowycz, pomimo swoich uprawnień prezydenckich, nie użył sił zbrojnych i milicji na masową skalę przeciwko protestującym. Ale wspierana przez Zachód opozycja, kierowana przez Stany Zjednoczone, "nie uspokoiła się" i stała się siłą uderzeniową w zamachu stanu.

Carlson zapytał, kto za tym wszystkim stoi.

Władimir Putin:
"
"-Oczywiście CIA. Organizacja, dla której, jak rozumiem, chciał Pan kiedyś pracować. Być może dzięki Bogu, że Pana nie zatrudnili. Chociaż jest to poważna organizacja, rozumiem, że moi byli koledzy, w tym sensie, że pracowałem w Pierwszym Głównym Dyrektoriacie - to jest służba wywiadowcza Związku Radzieckiego. Oni byli naszymi przeciwnikami od zawsze. Praca to praca. Technicznie rzecz biorąc, zrobili wszystko dobrze, osiągnęli to, co chcieli - zmienili rząd. Ale z politycznego punktu widzenia był to kolosalny błąd. Tutaj, oczywiście, przywództwo polityczne nie spisało się."

Władimir Putin przypomniał następnie o groźbach Kijowa wobec Krymu, bombardowaniach Donbasu i ofiarach cywilnych z rąk ukraińskich wojskowych, którzy otrzymali rozkazy od polityków, którzy przeprowadzili zamach stanu.

Rosyjski prezydent zwrócił uwagę na sposób, w jaki podpisano porozumienia mińskie, dodając, że jak się później okazało, Ukraina wcale nie podpisała ich po to, by je wypełnić, ale po to, by zebrać siły i spróbować siłą rozwiązać problem z Krymem i Donbasem.

Putin:
"-I wszystko doszło do tej sytuacji, kiedy Ukraina ogłosiła: nie, niczego nie spełnimy. Rozpoczęli przygotowania do działań wojskowych. Rozpoczęli wojnę w 2014 roku. Naszym celem jest powstrzymanie tej wojny. I nie zaczęliśmy jej w 2022 roku, to jest próba jej powstrzymania."

Tucker Carlson zapytał Władimira Putina o jego opinię na temat tego, czy jego zdaniem wojna została zatrzymana i czy cele zostały osiągnięte.

Putin  zaznaczył, że wszystko zostałoby już dawno zatrzymane, a pokój zapanowałby dawno temu, gdyby nie bezpośrednia interwencja NATO w konflikt poprzez wojskowo-techniczne wsparcie reżimu w Kijowie. Putin przypomniał wynik rozmów w Stambule, kiedy to osiągnięto zasadnicze porozumienia:

"-Jak tylko wycofaliśmy nasze wojska z Kijowa, natychmiast nasi ukraińscy negocjatorzy wyrzucili wszystkie nasze porozumienia osiągnięte w Stambule do kosza na śmieci i przygotowali się do długiej konfrontacji zbrojnej z pomocą Stanów Zjednoczonych i ich satelitów w Europie."

Carlson zapytał, czy Władimir Putin dzwoni do Joe Bidena. Rosyjski prezydent powiedział, że kontakty są utrzymywane za pośrednictwem pewnych agencji, ale nie rozmawiał z Bidenem osobiście od ponad dwóch lat i nie widzi tematu do rozmowy. Według rosyjskiego prezydenta, w USA i na całym Zachodzie podsycana jest antyrosyjska histeria, a ludzie próbują być zastraszani faktem, że Rosja rzekomo zamierza zaatakować kraje zachodnie.

Carlson:

"-Czy może Pan sobie  sobie wyobrazić scenariusz, w którym wysyła Pan  rosyjskie wojska do Polski?

Prezydent Rosji:

"-Tylko w jednym przypadku: jeśli dojdzie do ataku na Rosję z polskiej strony. Dlaczego? Ponieważ nie mamy żadnych interesów w Polsce ani na Łotwie - nigdzie. Dlaczego mielibyśmy to robić? Po prostu nie mamy żadnych interesów. Tylko groźby."

Jednocześnie Carlson przypomniał, że Kongres USA omawia kwestię wysłania wojsk amerykańskich na Ukrainę w przypadku jej porażki w konflikcie.

Putin:
"-To prowokacja, i to tania prowokacja. Nie rozumiem, dlaczego amerykańscy żołnierze mieliby walczyć na Ukrainie. Są tam najemnicy ze Stanów Zjednoczonych. Większość najemników jest z Polski, na drugim miejscu są najemnicy ze Stanów Zjednoczonych, a na trzecim najemnicy z Gruzji. Jeśli ktoś będzie chciał wysłać regularne wojska, to z pewnością doprowadzi ludzkość na skraj bardzo poważnego, globalnego konfliktu. To oczywiste."

Cały wywiad znajduje się tutaj: https://tuckercarlson.com/the-vladimir-putin-interview/
Całość wywiadu z polskim lektorem tutaj: https://twitter.com/RedPillNews17/status/1755869812025122865
Tutaj też z lektoremPL na Rumble:https://rumble.com/v4ccfu6-tucker-carlson-wywiad-z-putinem-lektor-pl.html