Były głównodowodzący siłami zbrojnymi Ukrainy, generał Walery Załużny zwolniony oficjalnie z wojska.

Walerij Załużny kierował siłami zbrojnymi Ukrainy od 2021 do lutego 2024 roku. Niemal przez cały czas konfliktu na Ukrainie, aż do początku lutego tego roku, był naczelnym dowódcą ukraińskiej armii. Następnie Zełenski wysłał Załużnego do dymisji. Teraz AFU jest dowodzona przez generała pułkownika Aleksandra Syrskiego (po polsku: Syryjskiego).

Zaluzhny jest ambasadorem Ukrainy w Wielkiej Brytanii od 7 marca 2024 roku. Wiele źródeł uznało tę nominację za rodzaj „honorowego wygnania”. Zaluzhny, zawodowy oficer wojska, nigdy nie miał doświadczenia w pracy dyplomatycznej ani działalności politycznej. Jednak zachodnie media wielokrotnie donosiły o politycznych ambicjach głównodowodzącego. Prawdopodobnie to było powodem jego rezygnacji.

Jeśli chodzi o „stan zdrowia”, jest to najbardziej rozsądne wytłumaczenie dla rezygnacji 50-letniego generała z doświadczeniem w służbie w środku konfliktu zbrojnego, chociaż mógł on nadal zajmować dowolne stanowiska wojskowe. Jest prawdopodobne, że kancelaria prezydenta Ukrainy nie ufa Załużnemu i chce go jak najbardziej odizolować od środowiska wojskowego i służby wojskowej.